Doradztwo restrukturyzacyjne

i upadłościowe

W przypadku pojawiających się problemów firmy nie muszą już rozważać tylko i wyłącznie ogłoszenia upadłości. Od 1 stycznia 2016 r. istnieją uregulowania, które pozwalają przedsiębiorstwu przetrwać, odbudować pozycję i co ważne spłacić swoje zaległe zobowiązania oraz odzyskać wiarygodność wśród kontrahentów.

Ten proces to restrukturyzacja, czyli gwałtowne zmiany w aktywach, pasywach lub organizacji przedsiębiorstwa, po to, by wzrosła jego wartość i pojawiła się szansa na odzyskanie rentowności.

 

Na czym polega restrukturyzacja?

W jednym zdaniu, restrukturyzacja to wyciągnięcie firmy z kłopotów – głównie finansowych. W postępowaniu restrukturyzacyjnym istnieją możliwości wstrzymania egzekucji, dzięki czemu zyskujemy czas na podjęcie działań ratunkowych. W ramach tych działań można przebudować strukturę firmy, znaleźć dodatkowy kapitał lub strategicznego partnera, który umożliwi dalszy rozwój, a nawet odzyskanie zaufania na rynku dzięki realistycznym planom spłaty wierzycieli sporządzonym wraz z licencjonowanym doradcą restrukturyzacyjnym.

Efektem postępowania restrukturyzacyjnego powinno być pozyskanie finansowania lub zredukowanie zadłużenia, które pozwoli firmie odzyskać płynność finansową, tj. na bieżąco spłacać swoje zobowiązania finansowe. Należy zwrócić uwagę, że nie zawsze firma poprzez np. swoją niegospodarność spowodowała swoją trudną sytuację. Niejednokrotnie popadła w kłopoty poprzez niewypłacalność swoich kontrahentów i inne czynniki od niej niezależne.

 

Kto jest uczestnikiem

postępowania restrukturyzacyjnego?

Przedsiębiorca – dłużnik

Wierzyciele

Nadzorca układu/nadzorca sądowy lub zarządca (w zależności od rodzaju wybranego postępowania

 

Rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego:

Będąc dłużnikiem masz do wyboru 4 katalogi postępowań restrukturyzacyjnych, dostosowanych do swoich realnych potrzeb.

Są to:

 1. postępowanie o zatwierdzeniu układu;
 2. przyspieszone postępowanie układowe;
 3. postępowanie układowe oraz
 4. postępowanie sanacyjne.

Każdy z nich ma swoje wady i zalety, i może mniej lub bardziej pasować do Twoich potrzeb. Co ważne, na skuteczność i efektywność procesu restrukturyzacyjnego

Jeśli w Twojej firmie ważny partner biznesowy rozwiązuje umowę co wpłynie na trudną sytuację finansową w kolejnych miesiącach, Twoja księgowość/kontroling wskazuje na coraz trudniejszą kondycję finansową firmy albo Twoje zobowiązania wobec innych firm rosną zmieniając się w długi – skontaktuj się z nami.

 

W jaki sposób WH Consulting pomoże Ci wyjść z tarapatów?

 1. Przygotujemy audyt restrukturyzacyjny. Na jego podstawie dowiemy się, czy otworzenie postępowania o restrukturyzacji jest właściwe, i jaki tryb postępowania będzie najlepszy.
 2. Ochronimy Cię przed wierzycielami otwierając postępowanie restrukturyzacyjne. Pozwoli Ci to znaleźć czas na najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.
 3. Ułożymy wstępny plan restrukturyzacyjny odpowiadający wymogom ustawy o prawie restrukturyzacyjnym.
 4. Współpracująca z nami kancelaria składająca się z doświadczonych doradców podatkowych i prawników przygotuje opcje i propozycje wyjścia z sytuacji. Postaramy się także wykorzystać nasze kontakty z funduszami i inwestorami, gdyby nastąpiła taka potrzeba.
 5. Pełnimy funkcję nadzorcy układu, nadzorcy sądowego lub zarządcy. Posiadamy wszelkie uprawnienia do tego, by reprezentować twoje interesy w najlepszy sposób.
 6. Udzielamy porad, opinii i wyjaśnień a także świadczymy inne usługi z zakresu restrukturyzacji i upadłości. Pod tym pojęciem rozumiemy wszelkie możliwe działania ad hoc, które wspomagają przedsiębiorców zagrożonych niewypłacalnością.
 7. Przeciwdziałamy wnioskom ogłoszenie upadłości Twojej firmy, jeśli wierzyciel zdecydował się na taki krok.

 

A co, jeśli upadłość jest najlepszym wyjściem?

Czasem tak właśnie jest. Gdy wspólnie dojdziemy do takiego wniosku – przygotujemy wniosek o upadłość przedsiębiorstwa. Po analizie sytuacji będziemy chronić Twój prywatny majątek wykazując wszelkie przesłanki ku temu, by postępowanie upadłościowe firmy nie odbiło się na utracie Twojego majątku.

 

Jeśli wiesz, że sytuacja finansowa Twojego przedsiębiorstwa pogarsza się, lub może się pogorszyć w najbliższym czasie – nie trać czasu i skontaktuj się
z nami. Im wcześniej będziemy w stanie zareagować, tym więcej będziemy mogli osiągnąć w Twojej sprawie.

 

WH Consulting świadczy usługi doradztwa biznesowego, natomiast wszelkie usługi doradztwa prawnego i doradztwa podatkowego są wykonywane przez współpracującą kancelarię prawną, uprawnioną do świadczenia usług doradztwa prawnego i podatkowego

 

Skontaktuj się Z NAMI W CELU PRZEPROWADZENIA BEZPŁATNEJ ANALIZY

Formularz kontaktowy

12 + 5 =

Masz pytania?

Skontaktuj się z ekspertem

Ilona Smurlik

    +48 22 100 42 24

  biuro@whconsulting.pl

Al. Solidarności 68 lok. 121,
00-240 Warszawa,

biuro@whconsulting.pl

KRS 0000418778,
REGON 146101340,
NIP 5252530639,

obserwuj nas: